George III

Facebook'ta Paylaş

George III Biyografisi

George III

Kraliçe Victoria'nın büyükbabası olan Hanover ve İngiltere kralı Üçüncü George, 04 Haziran 1738 yılında Londra'da doğdu. Hükümdarlığı 60 yıl sürdürdü. Torunundan sonra en uzun süre tahtta kalan İngiltere kralıdır.

III. George'un krallığında İngiltere tarım toplumundan sanayi toplumuna geçti. Uranüs gezegenini ve buharlı gemiyi keşfetti, Napoleoun'u Trafalgar'da altetti, radikal yeni yasalar çıkarttı. İngiltere pek çok zafere, yeniliğe ve reforma imza attı.

Siyasal çalkantılarla dolu bir dönemde hüküm süren III. George okumayı seven, bugün British Museum'da korunan büyük bir kütüphanesi ve resim koleksiyonu olan bir kraldı.1765 yılında ilk delilik emareleri görüldü  ama çılgınlıkları abartılı olmadığı için dikkate alınmadı. 1810'da çok sevdiği kızı Amelia'yı kaybedince rahatsızlığı arttı.

1789'dan sonra sağlık durumu iyice bozulan III. George, ülke yönetimini 1811'de kral naibi olan oğluna bıraktı. 9 erkek 6 kız çocuğu olan III. George, dördüncü oğlunu kaybettikten sonra 29 Ocak 1820 yılında vefat etti.


Sosyal Medyada George III

Bloglar

Mikro Bloglar

George III Hakkında Haberler

George III Hakkında Web Sonuçları

Bilgi Kaynaklarında George III

İş ve Kariyer'de George III

George III Videoları

 

Kimdiki.com ©2011. All Rights Reserved.