Emine Fuat Tugay

Facebook'ta Paylaş

Emine Fuat Tugay Biyografisi

Emine Fuat Tugay

Emine Fuat Tugay 1897 yılında İstanbul'da doğdu.

Geniş kültür bilgisi ve İngilizce yazdığı Three Centuries adlı kitabı Oxford tarafından basılan Emine Fuat, meşhur Mareşal Gazi Ahmed Muhtar Paşa'nın torunu ve ünlü Kumandan, Bakan ve Büyükelçilerden Mahmud Muhtar Paşa'nın kızıdır.

Resim eğitimini Zürih Güzel Sanatlar Okulu’nda ve Almanya'da yaptı. Eşi, ünlü elçilerimizden Ahmet Hulusi Tugay'dı. Emine Fuat hayırseverliği ve özellikle de hayvanlara olan düşkünlüğü ile de tanınmıştı (Hayvanları Koruma Derneğini kurmuştur). Tarih ve sanat bilgisi, değişik kültürler ve insanlara olan alakası ile devletimizi de muhtelif ülkelerde olgunlukta temsil etmiş, değerli sefirelerimizdendi.

1975 yılında vefat etti.


Mehmet Barlas'ın 22.03.2005 tarihli köşe yazısından:
1954'te Türkiye'nin Mısır'daki büyükelçisinin eşi, Mısırlı prenses Emine Tugay'dı.. Bu hanım hakkında devrik kral Faruk'la yakınlığından ötürü yapılan yayınlar, doğal olarak eşi büyükelçinin de sinirlerini germekteydi. Yönetime bir darbe ile gelen Abdülnasır ile bir akşam Opera'da karşılaşan Türkiye Büyükelçisi Fuat Tugay, Mısır diktatörünün elini sıkmayınca, o gece askeri rejim tarafından sınır dışı edilmişti.

Sosyal Medyada Emine Fuat Tugay

Bloglar

Mikro Bloglar

Emine Fuat Tugay Hakkında Haberler

Emine Fuat Tugay Hakkında Web Sonuçları

Bilgi Kaynaklarında Emine Fuat Tugay

İş ve Kariyer'de Emine Fuat Tugay

 

Kimdiki.com ©2011. All Rights Reserved.