Çetin Işıközlü

Facebook'ta Paylaş

Çetin Işıközlü Biyografisi

Çetin Işıközlü

 23 Mayıs 1939 yılında İstanbul'da doğdu. Başbakanlık arşiv genel müdürlerinden Fazıl Bey'in oğlu olan Çetin Işıközlü, müziksel bir ortamda yetişmiş, küçük yaşta keman ve piyano çalmayı öğrenmiştir. 1954'te Ankara Devlet Konservatuarı'na girmiş, trombon, piyano, kompozisyon, şeflik çalışmıştır. 1963'te trombon bölümünü, 1969'da kompozisyon bölümünü bitirmiştir.

Işıközlü yapıtlarında genelde geleneksel müziğimizin makamsal ve ritmik sistemlerinden yararlanmıştır. 1975'ten 1981'e dek İtalya, İngiltere ve Avusturya'da eğitimini sürdürmüş, orkestra şefliği kurslarına katılmıştır. 1966-70 yıllarında ADOB'de önce bale sonra da opera repetitörü olmuştur. 1977'den 1985'e dek Almanya'da Giessen Operası'nda ve Detmold Operasında repetitör ve orkestra şefi olarak da çalışmıştır.

1985-86 yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'na piyanist ve orkestra şefi olarak atanan  Işıközlü, 1987'den 2004'teki emekliliğine kadar  Hacettepe Üniversitesi  Ankara Devlet Konservatuarı orkestra şefliği ve kompozisyon bölümlerinde ve  BÜMSSF'de öğretim görevlisi olmuştur.

Bestecinin Ankara'da konservatuarı bitirdiği yıl(1969) yazdığı ve eşi Işıl'a adadığı Judith adlı bale yapıtı, uluslararası bale dağarcığına giren ilk Türk balesi olmuştur. Türk Ordu Senfonisini bestelemesi nedeniyle Silahlı Kuvvetler Genel Kurmay Başkanı tarafından 1988 yılında ödüllendirilmiştir. 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından opera ve bale sanatlarında "Başarılı Ulusal Besteci" unvanı ile ödüllendirilmiş, aynı yıl orkestra şefi olarak davet edildiği Bişkek'te Kırgızistan Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Sanatçıya HÜADK tarafından da "2000 Yılı Sanat Ödülü" verilmiştir.

Işıközlü'nün eserlerinin yayın hakkı kendisine aittir. Türk Ordu Senfonisi'nin telif hakkını Mehmetçik Vakfı'na bağışlamıştır.


Sosyal Medyada Çetin Işıközlü

Bloglar

Mikro Bloglar

Çetin Işıközlü Hakkında Haberler

Çetin Işıközlü Hakkında Web Sonuçları

Bilgi Kaynaklarında Çetin Işıközlü

İş ve Kariyer'de Çetin Işıközlü

 

Kimdiki.com ©2011. All Rights Reserved.